Kaip robotika padės jūsų vaikui užkariauti pasaulį | Mokykla LISPA

Naujienos

Technologijos Užsiėmimai

Kaip robotika padės jūsų vaikui užkariauti pasaulį

Neišsigąskite, robotų invazija dar negresia. Tačiau galime drąsiai teigti, kad kadaise buvę tik mūsų vaizduotę žadinusiais mokslinės fantastikos kūriniais, robotai vis sparčiau užkariauja pramonės, medicinos, mokslinių tyrimų bei namų ūkio sritis. Kas yra robotas ir kas tas paslaptingas mokslas robotika? Kaip robotai lengvina mūsų gyvenimus bei kodėl ankstyvasis robotikos pažinimas yra ypač naudingas jūsų vaikui? Taigi apie viską – nuo pradžių…

Robotika ir robotas

 

Robotika – tai inžinerinių, informacinių technologijų ir dizaino žinių visuma, kurios dėka robotai konstruojami ir programuojami atlikti jiems paskirtas užduotis. Žodis „robotas” yra kilęs iš čekiško žodžio „rabat“, kuris reiškia sunkų darbą. Jo kilmė puikiai atspindi robotų paskirties esmę – skirti dirbti arba kitaip, atlikti žmonių jiems paskirtas užduotis ir taip palengvinti visuomenės gyvenimą. 2005 m. 90 proc. robotų dirbo automobilių surinkimo įmonėse. Dabar, pačio roboto apibrėžimas ir jo pritaikymo galimybės stipriai peržengia gamybos pramonės ribas ir užkariauja vis naujas sferas. Pagrindinės robotų pritaikymo sritys yra šios:

 

Pramonė

Turbūt kiekvienas darbdavys pasvajoja apie darbuotoją, galintį dirbti 24/7 neapašviestoje erdvėje ir dar nedarantį klaidų! Robotai, gali dirbti daug ilgiau, greičiau ir tiksliau nei žmogus, todėl visų pirma jie įsitvirtino gamybos pramonės sektoriuje, sumažindami žmogaus darbo jėgos sąnaudas ir didindami produkcijos apimtis. Atlikdami nuobodžias ir pasikartojančias užduotis, robotai leidžia žmonėms susitelkti ties svarbesniais, planavimo ar kūrybos reikalaujančiais, darbais. Dažniausios robotų užduotys pramonėje yra dalių surinkimas, testavimas, sunkių objektų kilnojimas, dažymas ir t.t.

 

Medicina

Slauga, ypatingo tikslumo reikalaujančios operacijos ir smegenų implantais valdomos robotinės rankos… Tai tik keli robotų panaudojimo medicinoje pavyzdžiai. Tikrą revoluciją sukėlė chirurginiai robotai, kurie gali operuoti neinvaziniu būdu tiksliai atkartodami chirurgo rankų judesius. 2018 m. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pradėtas naudoti „Senhance“ robotas, kuris per metus sėkmingai atliko net 200 operacijų. Kaip didžiausi robotų-chirurgų pranašumai įvardijami: didesnis tikslumas, trumpesnis atsigavimo po operacijos laikotarpis ir mažesnė komplikacijų tikimybė.

 

Buitis

Kiekvienas kartais pasvajojame, kad kas nors nuo pečių nuimtų visus ūkio darbus, ir mums leistų užsiimti svarbesniais reikalais ar tiesiog ilsėtis. Tokia realybė jau visai netoli. Robotai-siurbliai, robotai-žoliapjovės, robotai-baseinų valytojai ar netgi robotai-auklės yra vis dažnesni pagalbininkai mūsų namuose. O kas toliau? Jau galite pradėti planuotis, ką darysite su visu savo laisvu laiku.

 

Moksliniai tyrimai

Mokslas padėjo robotams atsirasti, o šie jam atsidėkoja tirdami dar nepaliestus žemės kampelius. Iš specialių medžiagų pagaminti robotai gali dirbti atšiauriomis sąlygomis žmogui nepasiekiamose vietose. Duomenis renka ir naudingą informaciją mokslininkams kasdien teikia šimtai įvairiausių robotų. Su jų pagalba net tokios atokios ir pavojingos vietos, kaip vandenynų gelmės ar Marso paviršius, tampa lyg ranka pasiekiamos.

 

Robotai su kiekviena diena skverbiasi į vis naujas sritis, palengvindami ir gerindami mūsų gyvenimus. Medžius sodinantys dronai, robotai-mokytojai, padedantys autizmo spektrą turintiems vaikams mokytis socialinių įgūdžių ir humanoidai, kurie kasdien tobulėdami vis labiau primena Žvaigdžių karų ar Isaac‘o Asimov‘o istorijų herojus. Mokslo ir technologijų galimybės neišsemiamos, tik reikia nesustoti kurti ir spėti jomis pasinaudoti.

 

Ankstyvosios robotikos ugdymo privalumai

 

2018 m. Lietuvoje robotai sudarė 2,3 proc. darbo jėgos. Tobulėjant technologijoms, robotikos specialistai su kiekviena diena tampa vis paklausesni ir jų poreikis su laiku tik didės. Todėl, investavę į ankstyvąjį ugdymą robotikos srityje, atveriame kelią į perspektyvią vaiko ateitį.

Kuo robotikos pamokos yra naudingos Jūsų vaikui? Visų pirma, kaip ir daugumoje kitų būrelių, ugdomi bendradarbiavimo įgūdžiai ir pasitikėjimas savimi. Robotikos pamokų metu dirbama 2-ių žmonių grupėse, todėl išmokstama pasidalinti darbu ir iškilusias problemas spręsti kartu. Įveikus iššūkius patiems ar su mokytojo pagalba, išauga pasitikėjimas savo jėgomis. Tai skatina tobulėti, bandyti toliau ir, svarbiausia, nebijoti klaidų. Tačiau, robotikos pamokos turi dar kelis išskirtinius privalumus.

Šis mokslas yra puikus būdas vienu metu, per praktiką ir techninę kūrybą, gilinti žinias tokiose, 21 a. ypač svarbiose, disciplinose kaip gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, dizainas ir matematika, kitaip dar vadinamose STEAM (ang. science, technology, engineering, arts, mathematics) mokslais. Šių dalykų teorija dažnam mokiniui iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nuobodi ar sunkiai įkandama, tačiau, praktika paremti robotikos užsiėmimai ne tik suteikia naujų šių disciplinų žinių, bet ir tampa natūralia paskata jomis domėtis ir laisvalaikio metu. Pastebėta, kad ankstyvame amžiuje pradėjus lankyti robotikos užsiėmimus, pagerėja vaikų koncentracija, loginis mąstymas, tiksliųjų mokslų rezultatai mokykloje bei padidėja motyvacija kurti ir daugiau sužinoti įvairiose srityse.

Jeigu norite pasinaudoti šiais robotikos privalumais, Marijampolėje įsikūrusi LISPA mokykla kviečia rinktis vieną iš trijų siūlomų robotikos programų: „WeDo“ robotika 1-2 klasių, „WeDo“ robotika ir „Micro:Bit“ – 2-3 klasių ir „EV3“ robotikos programa 4-6 klasių mokiniams. Jų metu mokiniai turi galimybę pasinerti į robotikos pasaulį linksmai ir žaismingai. Programos suskirstytos temomis, kurios leidžia robotikos principų ir įgūdžių išmokti nagrinėjant įvairias kasdieninio gyvenimo problemas. Kaip pastatyti namą, kad jo nenugriautų žemės drebėjimas? Kaip gelbėjami žmonės nelaimės atveju ir kaip veikia sraigtasparniai ir gaisrinės mašinos? Kaip tyrinėjimas Marsas ir kitos nežemiškos planetos? Šios ir daugybė temų nagrinėjamos, o po to išbandomos praktiškai – konstruojant ir programuojant robotus-vabzdžius, žemės drebėjimų simuliatorius, marsaeigio prototipus ir daugybę kitų robotų.

 

Parengta pagal:
http://www.afterschoolalliance.org/stem-afterschool-outcomes.pdf
https://blog.robotiq.com/7-reasons-to-teach-robotics-at-school
https://builtin.com/robotics
https://www.lrt.lt/naujienos/mokslas-ir-it/11/1069972/siuolaikine-robotika-2-3-proc-darbo-jegos-lietuvoje-sudare-robotai
https://www.delfi.lt/multimedija/modernioji-medicina/i-lietuva-ateina-didziuliai-pokyciai-ivertino-ka-per-metus-klaipedoje-nuveike-robotas-chirurgas.d?id=82148687